To portrætter af kvinder
Foto: Søren Rønholt og privat

“Gennem et levende og visuelt oplæg med kreative øvelser, vil eleverne blive suget ind i en verden af ord og billeder."

 

Forfatter og illustrator

Katrine Louise Jakobsen og Line Leonhardt

 

Litteraturtype

Børneromaner, noveller

 

Målgruppe

Mellemtrin, udskoling

 

Varighed

120 minutter

 

Kontaktinfo

kljakobsen@hotmail.com
www.katrinelouisejakobsen.com
tlf.: +45 30 22 92 11

lineleonhardt@yahoo.dk
www.lineleonhardt.dk
tlf.: +45 26 22 55 03

Sort asfalt – fra ide til bog. I plot og sprog!

 

Det får I

I Sort asfalt er hovedpersonen Frederik splittet mellem to verdener, hvor han skal vælge mellem ansvaret for sin lillebror og at leve sit eget liv. I bogen har tekst og illustration lige stor betydning. Ikonotekst er nøgleordet. Via kreative skriveøvelser og illustrationsopgaver får eleverne afprøvet at arbejde grafisk.

 

Det tager I med videre

Oplægget vil gøre eleverne klogere på genren – gennem tekstnære eksempler (forfatterens brug af sprog, karaktervalg og sporene i bogen: Det moderne gennembrud, omsorgssvigt, valget, festen og kærlighed) og via eksempler på illustrators valg af blandt andet materiale, beskæring i billederne med mere. Altså konkret viden om grafiske fortællinger, ikonotekst og inspiration til det gode samarbejde.

 

Om forfatteren

Forfatter Line Leonhardt er uddannet fra Forfatterskolen for Børnelitteratur i 2014 og er uddannet manuskriptudvikler fra SDU i Odense i 2024, www.lineleonhardt.dk Illustrator Katrine Louise Jakobsen er uddannet fra Designskolen Kolding og har siden 2018 arbejdet som freelance illustrator, www.katrinelouisejakobsen.com