Repræsentantskabet

Kunstfondens repræsentantskab består af 49 medlemmer. 

Periode: 

1. janur 2017 - 31. december 2020

Følger Kunstfondens arbejde

Det er repræsentantskabets opgave at følge det arbejde, som foregår i Kunstfondens udvalg og bestyrelse. Derfor er det dem, der godkender udvalgenes og bestyrelsens årsberetninger og årsregnskaber.

Repræsentantskabet og bestyrelsen tilrettelægger desuden i fællesskab et årligt politisk dialogmøde.

Herudover har repræsentantskabet en helt særlig opgave med at tildele den livsvarige hædersydelse til kunstnere.

Udpeget for en periode på fire år

Medlemmerne i repræsentantskabet er udpeget for en periode på fire år.

De bliver udpeget af brancheorganisationer, institutioner og interessegrupper med relevans for nutidig dansk kunst. Kulturministeren udpeger formanden.

Medlemmer af repræsentantskabet

Periode: 1. januar 2017 - 31. december 2020

  • Caroline Søeborg Ahlefeldt (formand), iværksætter/direktør, udpeget af kulturministeren
  • Anders Mogensen, docent, udpeget af Musikkonservatorierne
  • Benjamin Aggerbeck Woll, komponist, udpeget af Dansk Musikerforbund
  • Birgitte Ejdrup Kristensen, billedkunstner, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
  • Charlotte Haslund-Christensen, billedkunstner, udpeget af Danske Billedkunstneres Fagforening og Kunstnersammenslutningernes Samråd
  • Christoffer Berdal, sceneinstruktør, udpeget af De Frie Koreografer og Foreningen af Danske Sceneinstruktører
  • David Zahle, arkitekt, udpeget af Akademiraadet
  • Dorte Østergaard Jakobsen, tekstildesigner, udpeget af Danske Kunsthåndværkere og Designere
  • Egon Clausen, forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
  • Eva Hess Thaysen, uddannelsesleder og underviser, udpeget af Musikkonservatorierne
  • Gitte Johannesen, gallerist, udpeget af Dansk Gallerisammenslutning
  • Hanne Tofte Jespersen, komponist, udpeget af Dansk Komponistforening
  • Hans Christian Asmussen, industriel designer, udpeget af Danske Kunsthåndværkere og Designere
  • Jacob Schokking, iscenesætter, udpeget af Den Danske Scenekunstskole
  • Jakob Brixvold, sekretariatsleder, udpeget af Dansk Live
  • Jan Thielke, forfatter, udpeget af Danske Skønlitterære Forfattere
  • Jannik Elkær, koreograf og danser, udpeget af Brancherådet for Scenedans i Danmark
  • Jesper Bræstrup Karlsen, dramatiker, udpeget af Danske Dramatikere
  • Jo Hermann, forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
  • Johanne Nørregaard-Nielsen, skuespiler, udpeget af Dansk Skuespillerforbund
  • Karen Mosbech, direktør, udpeget af Akademisk Arkitektforening
  • Katrine Ganer Skaug, kunstnerisk leder, udpeget af Danske Ensembler, Orkestre og Operainstitutioner
  • Kristine Leth Juul, arkitekt og prorektor, udpeget af Arkitektskolen Aarhus
  • Lars Greve, musiker, udpeget af DJBFA - Komponister og Sangskrivere
  • Louis Valente Sørensen, projektleder, udpeget af Assitej Danmark og Teatercentrum
  • Lotte Trangbæk, generalsekretær, udpeget af Danske Musik - og Kulturskoler og Dansk Musikpædagogisk Forening
  • Mads Damsbo, direktør, udpeget af Organisationen Danske Museer
  • Maja Joss-Børch, projektleder, udpeget af branche - og arbejdsgiverorganisation Dansk Teater
  • Malene Breunig, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Malene Vest Hansen, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Marianne van Toornburg , sanger/sangskriver, udpeget af Dansk Artistforbund
  • Marie Thams, billedkunstner, udpeget af Organisation for Kunstnere, Kuratorer og Kunstformidlere
  • Martin Lundsgaard-Leth, biblioteksleder, udpeget af Danmarks Biblioteksforening
  • Mette-Ann Schepelern, filminstruktør og producent, udpeget af Danske Filminstruktører
  • Mette Heeno, manuskriptforfatter, udpeget af Danske Dramatikere
  • Nis Rømer, billedkunstner, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
  • Ole Honoré, næstformand, Danmarks Teaterforeninger, udpeget af Danmarks Teaterforeninger
  • Peter Thule Kristensen, arkitekt og fagleder på Arkitektskolen, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
  • René Høyer Jørgensen, sekretariatschef, udpeget af Film- og tv-arbejderforeningen
  • Sille Dons Heltoft-Christensen, scenograf, udpeget af Sammenslutningen af Danske Scenografer og Uafhængige Scenekunstnere
  • Sophia Kalkau, billedkunstner, udpeget af Akademiraadet
  • Steen Kaargaard Nielsen, lektor, udpeget af De humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Søren Møller Christensen, forlægger, udpeget af Danske Forlag
  • Thomas Krag, filmklipper, udpeget af Den Danske Filmskole
  • Tine Kjølsen, grafisk designer og fagleder, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
  • Tine Mouritsen, møbeldesigner, udpeget af Design Danmark
  • Tobias Stigaard Stenkjær, sanger/sangskriver, udpeget af Danske Populærautorer
  • Torsten Valeur, designer og kreativ direktør, udpeget af Design Danmark
  • Trine Wisbech , dramaturg og teaterleder, udpeget af Teatrenes Interesseorganisation og Assitej Danmark
  • Vibeke Riisberg, lektor, udpeget af Designskolen Kolding
Mere