Den Danske Pavillon fra 1895-2019

Oversigt

Ophængning i Den Danske Pavillon i 1932. Ophængning i Den Danske Pavillon i 1942. Bjørn Nørgaard i 1980. Foto: Gitte Beck "Strange Water" af Torben Ebbesen, 1990. Foto: Polfoto Elmgreen & Dragset interiørudstilling i 2009. Foto: Elmgreen & Dragset Jesper Just udstilling i 2013. Foto: Anders Sune Berg Kirstine Roepstorffs udstilling "influenza" i 2017. Foto: Anders Sune Berg Larissa Sansours videoinstallation "In Vitro" i 2019. Foto: Lenka Rayn H

2019: Larissa Sansour
Kurator: Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst

2017: Kirstine Roepstorff    
Kurator: Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst

2015: Danh Vo    
Kurator: Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst

2013: Jesper Just
Kurator: Statens Kunstråds Internationale Billedkunstudvalg

2011: Agency, Ayreen Anastas & Rene Gabri, FOS, Han Hoogerbrugge, Jan Švankmajer, Johannes af Tavsheden, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Mikhail Karikis, Robert Crumb, Runo Lagomarsino, Sharon Hayes, Stelios Faitakis, Tala Madani, Taryn Simon, Thomas Kilpper, Tilman Wendland, Wendelien van Oldenborgh, Zhang Dali
Kurator: Katerina Gregos
 

2009: Elmgreen & Dragset, Guillaume Bijl, Han & Him, Henrik Olesen, Hernan Bas, Jani Leinonen, Jonathan Monk, Klara Lidén, Laura Horelli, Martin Jacobson, Maurizio Cattelan, Massimo Bartolini, Nico Muhly, Nina Saunders, Norway Says, Pepe Espaliú, Simon Fujiwara, Terence Koh, Thora Dolven Balke, Tom of Finland, Vibeke Slyngstad, Sturtevant, William E. Jones, Wolfgang Tillmans
Kurator: Michael Elmgreen & Ingar Dragset

2007: Troels Wörsel
Kurator: Holger Reenberg

2005: Eva Koch, Joachim Koester, Peter land, Ann Lislegaard, Gitte Villesen    
Kurator: Sanne Kofod Olsen og Jacob Fabricius

2003: Olafur Eliasson
Kurator: Gitte Ørskou

2001: Ursula Reuter Christiansen, Henning Christiansen
Kurator: Sanne Kofod Olsen og Dorthe Abildgaard

1999: Peter Bonde, Jason Rhoades
Kurator: Marianne Torp og Jêrome Sans

1997: Kirsten Ortwed
Kurator: Lene Burkard

1995: John Olsen
Kurator: Mette Wivel

1993: Jørn Larsen
Kurator: Marianne Barbusse

1990: Torben Ebbesen
Kurator: Helle Behrndt

1988: Poul Gernes
Kurator: Leila Krogh

1986: Arne Haugen Sørensen
Kurator: Hans Edward Nørregård-Nielsen

1984: Anders Kirkegaard, Hans Chr. Rylander
Kurator: Charlotte Christensen

1982: Eva Sørensen
Kurator: Eva Sørensen

1980: Per Kirkeby, Bjørn Nørgaard
Kurator: Charlotte Christensen

1978: Stig Brøgger, Hein Heinsen, Mogens Møller
Kurator: Bjørn Springfeldt

1976: Willy Ørskov
Kurator: Grethe Grathwol    

1972: Henry Heerup
Kurator: Ejner Johansson   

1970: Egon Fischer
Kurator: Ejner Johansson  

1968: Mogens Andersen, Frede Christoffersen
Kurator: Lars Rostrup Bøyesen 

1966: Robert Jacobsen
Kurator: Ejner Johansson

1964: Svend Wiig Hansen
Kurator: Erik Fischer 

1962: Carl Henning Pedersen, Henry Heerup   
Kommissær: Jan Zibrandtsen

    1960: Richard Mortensen
    Kommissær: Jørn Rubow 

      1958: Jørgen Haugen Sørensen, Palle Nielsen, Povl Christensen, Sigurd Vasegaard
      Kommissær: Erik Fischer 

        1956: Egill Jacobsen, Erik Thommesen
        Kommissær: Jørn Rubow

          1954: Arno Axelsen, Axel Bentzen, Knud Agger, Lauritz Hartz, Svend Wiig Hansen
          Kommissær: Jørn Rubow

            1952: Adam Fischer, Gerhard Henning, Gottfred Eickhoff, Henrik Starcke, Johannes Bjerg, Mogens Bøggild, Vilhelm Lundstrøm
            Kommissær: Jørn Rubow 

              1950: Edvard Weie, Jens Søndergaard, Knud Nellemose
              Kommissær: Jørn Rubow 

                1948: Astrid Noack, Carl-Henning Pedersen, Christine Swane, Egill Jacobsen, Ejler Bille, Elof Risebye, Gudmund Lervad, Henrik Starcke, Olivia Holm-Møller, Richard Mortensen, Thorvald Hagedorn –Olsen, Ulf Rasmussen, William Scharff
                Kommissær: Leo Swane  

                  1942: Axel P. Jensen, Axel Skjelborg, Carl Østerbye, Einar Utzon-Frank, Helge Jensen, J.A. Jerichau, J. Holmgren-Gudmundsen, Karl Bovin, Knud Agger, Niels Grønbech, Niels Lergaard, Olaf Rude, Svend Rathsack, Th. Hagedorn-Olsen, V. Haagen-Müller, Vilhelm Lundstrøm
                  Kommissær: Leo Swane 

                    1938: J.F. Willumsen, Niels Hansen Jacobsen, Niels Larsen Stevns
                    Kommissær: Leo Swane 

                      1936: Arnoff Thomsen, Einar Utzon-Frank, Gerhard Henning, Gottfred Eickhoff, Henry Heerup, Jean Gauguin, J.F. Willumsen, Johannes Bjerg, Kai Nielsen, Knud Kyhn, Mogens Bøggild, Paul Kiærskou, Svend Rathsack, William Scharff
                      Kommissær: Fr. Graae / Leo Swane 

                        1934: Axel Bentzen, Ernst Zeuthen, Harald Giersing, Jens Søndergaard, Oluf Høst, Olaf Rude, Sigurd Swane
                        Kommissær: Fr. Graae / Leo Swane 

                          1932: Agnes Slott-Møller, Ejnar Nielsen, Fritz Syberg, Herman Vedel, J.F. Willumsen, Joakim Skovgaard, Johannes Larsen, Julius Paulsen, Kai Nielsen, Kristian Zahrtmann, L.A. Ring, Niels Larsen Stevns, Poul S. Christiansen, Theodor Philipsen, Valdemar Irminger, Viggo Johansen, Vilhelm Hammershøi
                          Kommissær: Fr. Graae 

                            1909: P.S. Krøyer    
                            Kommissær: P.S. Krøyer 

                              1907: Laurits Tuxen, Ludvig Find, P.S. Krøyer
                              Kommissær: P.S. Krøyer 

                                1903: Laurits Tuxen, Michael Ancher, P.S. Krøyer, Vilhelm Hammershøi
                                Kommissær: P.S. Krøyer 

                                  1901: Fritz Syberg, Michael Ancher, Niels Pedersen Mols, Peter Ilsted, Theodor Philipsen, Valdemar Irminger
                                  Kommissær: P.S. Krøyer 

                                    1899: Bertha Wegmann, Carl Locher, Georg Achen, Julius Paulsen, Michael Ancher, Niels Pedersen Mols, P.S. Krøyer, Viggo Johansen
                                    Kommissær: P.S. Krøyer 

                                      1897: Christian Zacho, Georg Achen, Julius Paulsen, Kristian Zahrtmann, Michael Ancher, Niels Pedersen Mols, Ole Pedersen, Peter Severin Krøyer, Thorvald Niss
                                      Kommissær: P.S. Krøyer 

                                      1895: Georg Achen, Julius Paulsen, Laurits Tuxen, Michael Ancher, Peter Severin Krøyer, Viggo Pedersen
                                      Kommissær: P.S. Krøyer

                                      Mere