Repræsentantskabet for Statens Kunstfond

Repræsentantskabet består af 48 medlemmer, der udpeges for en periode på 4 år (det nuværende repræsentantskab, som tiltrådte 1. juli 2013, skal dog kun sidde i 3½ år).

Medlemmerne bliver udpeget af en lang række organisationer og uddannelsesinstitutioner inden for de enkelte kunstområder.

Kulturministeren udpeger et enkelt medlem til repræsentantskabet. Ministeren udpeger også en formand blandt medlemmerne.

Repræsentantskabet har følgende opgaver:

  • At udpege medlemmer til Statens Kunstfonds udvalg
  • At følge Statens Kunstfonds virksomhed, hvilket blandt andet betyder, at repræsentantskabet kommenterer fondens årsberetning
  • At tildele Statens Kunstfonds hædersydelse til kunstnere
  • At arrangere et årligt seminar om kunstens rolle i samfundet i samarbejde med Statens Kunstfonds Bestyrelse

Medlemmer af repræsentantskabet (1. juli 2013 til 31. december 2016):

  • Elisabeth Arnold (formand), tidligere medlem af Folketinget, udpeget af kulturministeren
  • Henrik Jørgensen, billedkunstner, udpeget af Akademiraadet
  • Marianne Hansen, arkitekt, udpeget af Akademiraadet
  • Gøsta Knudsen, arkitekt, udpeget af Akademisk Arkitektforening
  • Claus Peder Pedersen, forskningschef, udpeget af Arkitektskolen Aarhus
  • Birgitte Ejdrup Kristensen, billedkunstner, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
  • Bjarne W. Sørensen, maler og grafiker, udpeget af Billedkunstnernes Forbund
  • Adelaide Bentzon, koreograf og iscenesætter, udpeget af Brancherådet for Scenedans i Danmark
  • Lars Salling, formand for Danmarks Teaterforeninger, udpeget af Danmarks Teaterforeninger
  • Lene E. Jensen, næstformand i Organisationen af Rytmiske Amatørmusikere, udpeget af Dansk Amatørmusik, Organisationen af Rytmiske Amatørmusikere og Musik & Ungdom
  • Lena Brostrøm Dideriksen, sanger og formand for Dansk Artistforbund, udpeget af Dansk Artistforbund
  • Martin Lundsgaard-Leth, biblioteksleder, udpeget af Danmarks Biblioteksforening
  • Bent Hedeby Sørensen, billedkunstner, udpeget af Danske Billedkunstneres Fagforening og Kunstnersammenslutningernes Samråd
  • Claude Teisen Simony, industriel designer, udpeget af Danske Designere
  • Pernille Grønbech, indretningsarkitekt mDD, udpeget af Danske Designere
  • Hanna Lundblad, manuskriptforfatter, udpeget af Danske Dramatikere
  • Jesper Bræstrup Karlsen, dramatiker, udpeget af Danske Dramatikere
  • Klaus Kjeldsen, filminstruktør, udpeget af Danske Filminstruktører
  • Maj-Britt Kramer, komponist og pianist, udpeget af Danske Jazz-, Beat- og Folkemusikautorer
  • Dorte Østergaard Jakobsen, tekstildesigner, udpeget af Danske Kunsthåndværkere
  • Steen Ipsen, keramiker, udpeget af Danske Kunsthåndværkere
  • Ole Helby, musiker og musikpædagog, udpeget af Dansk Musikskolesammenslutning og Dansk Musikpædagogisk Forening
  • Johnny Stage, guitarist, sanger, producer og komponist, udpeget af Danske Populærautorer
  • Jan Thielke, udpeget af Danske Skønlitterære Forfattere
  • Egon Clausen, forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
  • Tove Krebs Lange, illustrator og forfatter, udpeget af Dansk Forfatterforening
  • Gitte Johannesen, gallerist, udpeget af Dansk Gallerisammenslutning
  • Li-Ying Wu, komponist, udpeget af Dansk Komponistforening
  • Jesper Nordahl, spillestedsleder og formand for Dansk Live, udpeget af Dansk Live
  • Anders Laursen, musiker og formand for Dansk Musikerforbund, udpeget af Dansk Musikerforbund
  • Katja Holm, skuespiller og formand for Dansk Skuespillerforbund, udpeget af Dansk Skuespillerforbund
  • Karina Dichov Lund, koreograf og danser, udpeget af De Frie Koreografer og Foreningen af Danske Sceneinstruktører
  • Anne Ring Petersen, lektor, udpeget af de humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Karin Esmann Knudsen, lektor, udpeget af de humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Steen Kaargaard Nielsen, lektor, udpeget af de humanistiske fakulteter ved Københavns, Syddansk og Aarhus Universiteter
  • Jonas Wagner, faglærer ved Filmuddannelsens filminstruktørlinje, udpeget af Den Danske Filmskole
  • Vibeke Riisberg, lektor, tekstildesigner, udpeget af Designskolen Kolding
  • Peter Thule Kristensen, arkitekt og fagleder på Arkitektskolen, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
  • Tine Kjølsen, grafisk designer og fagleder på Designskolen, udpeget af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering
  • Karen Baumbach, lineproducer og produktionsleder, udpeget af Film- og tv-arbejderforeningen
  • Michael Nellemann, museumsdirektør, udpeget af Foreningen af Kunsthaller i Danmark og Organisationen Danske Museer
  • Søren Møller Christensen, forlægger, udpeget af Forlæggerforeningen
  • Anders Mogensen, docent, udpeget af Musikkonservatorierne
  • Eva Hess Thaysen, uddannelsesleder og underviser, udpeget af Musikkonservatorierne
  • Kristofer Krarup, performer og iscenesætter, udpeget af Sammenslutningen af Danske Scenografer og Uafhængige Scenekunstnere
  • Inger Eilersen, sceneinstruktør og uddannelsesansvarlig, Statens Scenekunstskole, udpeget af Statens Scenekunstskole og Skuespillerskolen i Odense
  • Sus Hauch, skuespiller og teatergruppeleder, udpeget af Teatrenes Interesseorganisation og Assitej Danmark
  • Dagmar Krøyer, billedkunstner, udpeget af Unge Kunstnere og Kunstformidlere


Dialogboksen begynder her. Du kan lukke boksen ved at trykke Accepter cookies knappen eller Enter. Knappen er det sidste element i boksen.

Accepter cookies

På kunst.dk bruger vi cookies til at forbedre vores hjemmeside, så den lever op til brugernes behov. Vi bruger blandt andet cookies til at føre statistik over trafikken på siden, så vi kan sikre os, at indholdet er relevant og let at finde for brugeren. Du kan til hver en tid slette cookies fra kunst.dk.

Læs mere om cookies på kunst.dk
Cookie- og privatlivspolitik

(dialogboks slutter)