Den Danske Pavillon gennem årene

Deltagende kunstnere 1895-2017

 

2017    Kommissær: Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst

  • Kirstine Roepstorff

2015    Kommissær: Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst

  • Danh Vo

2013    Kommissær: Statens Kunstråds Internationale Billedkunstudvalg

  • Jesper Just

    2011    Kommissær: Statens Kunstråds Internationale Billedkunstudvalg

    • Katerina Gregos, kurator

    Deltagende kunstnere: Agency, Ayreen Anastas & Rene Gabri, Robert Crumb, Stelios Faitakis, FOS, Sharon Hayes, Han Hoogerbrugge, Mikhail Karikis, Thomas Kilpper, Runo Lagomarsino, Tala Madani, Wendelien van Oldenborgh, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Taryn Simon, Jan Švankmajer, Johannes af Tavsheden, Tilman Wendland, Zhang Dali

    2009    Kommissærer: Statens Kunstråds Internationale Billedkunstudvalg og Den Nordiske Komité

    • Michael Elmgreen & Ingar Dragset, Kunstner-kuratorer

    Deltagende kunstnere: Thora Dolven Balke, Massimo Bartolini, Hernan Bas, Guillaume Bijl, Maurizio     Cattelan, Elmgreen & Dragset, Pepe Espaliú, Tom of Finland, Simon Fujiwara, Han & Him, Laura Horelli, Martin Jacobson, William E. Jones, Terence Koh, Jani Leinonen, Klara Lidén, Jonathan Monk, Nico Muhly, Norway Says, Henrik Olesen, Nina Saunders, Vibeke Slyngstad, Sturtevant og Wolfgang Tillmans.

    2007    Kommissær: Holger Reenberg

    • Troels Wörsel

    2005    Kommissær: Sanne Kofod Olsen og Jacob Fabricius

    • Eva Koch
    • Joachim Koester
    • Peter Land
    • Ann Lislegaard
    • Gitte Villesen

    2003    Kommissær: Gitte Ørskou

    • Olafur Eliasson

    2001, Kommissær: Sanne Kofod Olsen og Dorthe Abildgaard

    • Ursula Reuter Christiansen
    • Henning Christiansen

    1999    Kommissær: Marianne Torp og Jêrome Sans

    • Peter Bonde
    • Jason Rhoades  

    1997    Kommissær: Lene Burkard

    • Kirsten Ortwed

    1995    Kommissær: Mette Wivel

    • John Olsen

    1993, Kommissær: Marianne Barbusse

    • Jørn Larsen

    1990    Kommissær: Helle Behrndt

    • Torben Ebbesen  

    1988    Kommissær: Leila Krogh

    • Poul Gernes

    1986    Kommissær: Hans Edward Nørregård-Nielsen

    • Arne Haugen Sørensen

    1984    Kommissær: Charlotte Christensen

    • Anders Kirkegaard
    • Hans Chr. Rylander

    1982    Kommissær: Eva Sørensen

    • Eva Sørensen

    1980    Kommissær: Charlotte Christensen

    • Per Kirkeby
    • Bjørn Nørgaard   

    1978    Kommissær: Bjørn Springfeldt

    • Stig Brøgger
    • Hein Heinsen
    • Mogens Møller

    1976    Kommissær: Grethe Grathwol    

    • Willy Ørskov

    1972    Kommissær: Ejner Johansson   

    • Henry Heerup

    1970    Kommissær: Ejner Johansson  

    • Egon Fischer

    1968    Kommissær: Lars Rostrup Bøyesen 

    • Mogens Andersen
    • Frede Christoffersen

    1966    Kommissær: Ejner Johansson

    • Robert Jacobsen

    1964    Kommissær: Erik Fischer 

    • Svend Wiig Hansen

    1962    Kommissær: Jan Zibrandtsen

    • Henry Heerup
    • Carl Henning Pedersen

    1960    Kommissær: Jørn Rubow 

    • Richard Mortensen

    1958    Kommissær: Erik Fischer 

    • Povl Christensen
    • Jørgen Haugen Sørensen
    • Palle Nielsen
    • Sigurd Vasegaard

    1956    Kommissær: Jørn Rubow

    • Egill Jacobsen
    • Erik Thommesen

    1954    Kommissær: Jørn Rubow

    • Knud Agger
    • Arno Axelsen
    • Axel Bentzen
    • Lauritz Hartz
    • Svend Wiig Hansen

    1952    Kommissær: Jørn Rubow 

    • Johannes Bjerg
    • Mogens Bøggild
    • Gottfred Eickhoff
    • Adam Fischer
    • Gerhard Henning
    • Vilhelm Lundstrøm
    • Henrik Starcke

    1950    Kommissær: Jørn Rubow 

    • Knud Nellemose
    • Jens Søndergaard
    • Edvard Weie

    1948    Kommissær: Leo Swane  

    • Ejler Bille
    • Thorvald Hagedorn –Olsen
    • Olivia Holm-Møller
    • Egill Jacobsen
    • Gudmund Lervad
    • Richard Mortensen
    • Astrid Noack
    • Carl-Henning Pedersen
    • Ulf Rasmussen
    • Elof Risebye
    • William Scharff
    • Henrik Starcke
    • Christine Swane

    1942    Kommissær: Leo Swane 

    • Knud Agger
    • Karl Bovin
    • Niels Grønbech
    • J. Holmgren-Gudmundsen
    • V. Haagen-Müller
    • Th. Hagedorn-Olsen
    • Axel P. Jensen
    • Helge Jensen
    • J.A. Jerichau
    • Niels Lergaard
    • Vilhelm Lundstrøm
    • Svend Rathsack
    • Olaf Rude
    • Axel Skjelborg
    • Einar Utzon-Frank
    • Carl Østerbye

    1938    Kommissær: Leo Swane 

    • Niels Hansen Jacobsen
    • Niels Larsen Stevns
    • J.F. Willumsen

    1936    Kommissær: Fr. Graae / Leo Swane 

    • Johannes Bjerg
    • Mogens Bøggild
    • Gottfred Eickhoff
    • Jean Gauguin
    • Henry Heerup
    • Gerhard Henning
    • Paul Kiærskou
    • Knud Kyhn
    • Kai Nielsen
    • Svend Rathsack
    • William Scharff
    • Arnoff Thomsen
    • Einar Utzon-Frank
    • J.F. Willumsen

    1934    Kommissær: Fr. Graae / Leo Swane 

    • Axel Bentzen
    • Harald Giersing
    • Oluf Høst
    • Olaf Rude
    • Jens Søndergaard
    • Sigurd Swane
    • Ernst Zeuthen

    1932    Kommissær: Fr. Graae 

    • Poul S. Christiansen
    • Vilhelm Hammershøi
    • Valdemar Irminger
    • Viggo Johansen
    • Johannes Larsen
    • Ejnar Nielsen
    • Kai Nielsen
    • Julius Paulsen
    • Theodor Philipsen
    • L.A. Ring
    • Joakim Skovgaard
    • Agnes Slott-Møller
    • Niels Larsen Stevns
    • Fritz Syberg
    • Herman Vedel
    • J.F. Willumsen
    • Kristian Zahrtmann

    1909    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • P.S. Krøyer

    1907, Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Ludvig Find
    • P.S. Krøyer
    • Laurits Tuxen

    1903    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Michael Ancher
    • Vilhelm Hammershøi
    • P.S. Krøyer
    • Laurits Tuxen

    1901    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Michael Ancher
    • Peter Ilsted
    • Valdemar Irminger
    • Niels Pedersen Mols
    • Theodor Philipsen
    • Fritz Syberg

    1899    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Georg Achen
    • Michael Ancher
    • P.S. Krøyer
    • Viggo Johansen
    • Carl Locher
    • Niels Pedersen Mols
    • Julius Paulsen
    • Bertha Wegmann

    1897    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Georg Achen
    • Michael Ancher
    • Peter Severin Krøyer
    • Niels Pedersen Mols
    • Thorvald Niss
    • Julius Paulsen
    • Ole Pedersen
    • Christian Zacho
    • Kristian Zahrtmann

    1895    Kommissær: P.S. Krøyer 

    • Georg Achen
    • Michael Ancher
    • Peter Severin Krøyer
    • Julius Paulsen
    • Viggo Pedersen
    • Laurits Tuxen

    Dialogboksen begynder her. Du kan lukke boksen ved at trykke Accepter cookies knappen eller Enter. Knappen er det sidste element i boksen.

    Accepter cookies

    På kunst.dk bruger vi cookies til at forbedre vores hjemmeside, så den lever op til brugernes behov. Vi bruger blandt andet cookies til at føre statistik over trafikken på siden, så vi kan sikre os, at indholdet er relevant og let at finde for brugeren. Du kan til hver en tid slette cookies fra kunst.dk.

    Læs mere om cookies på kunst.dk
    Cookie- og privatlivspolitik

    (dialogboks slutter)