Udvalg Arkitektur

Legat- og projektstøtteudvalget for Arkitektur

Legat- og projektstøtteudvalget for Arkitektur (2014-2017) uddeler treårige arbejdsstipendier, arbejdslegater, rejselegater og projektstøtte. Udvalget administrerer også et recidency i Jørn Utzons hus Can Lis, som kan søges af arkitekter mv. Udvalget uddeler ligeledes tilskud gennem initiativer, de selv igangsætter.

Medlemmer

I perioden 1. januar 2014 til 31. december 2017 har udvalget følgende sammensætning:

Formand Kim Herforth Nielsen

Arkitekt MAA, udpeget af kulturministeren.

Mette Ramsgaard Thomsen

Arkitekt, PhD, udpeget af Statens Kunstfonds Repræsentantskab.

Signe Kongebro

Arkitekt MAA, udpeget af Statens Kunstfonds Repræsentantskab.

Søren Leth

Arkitekt MAA, udpeget af Statens Kunstfonds Repræsentantskab. 

Torben Schønherr

Landskabsarkitekt MAA MDL, udpeget af kulturministeren.

Beskikkelser

NavnPeriodeHonorar/år

Formand: Kim Herforth Nielsen

1. jan. 2014 - 31. dec. 2017

171.250 kr

Mette Ramsgaard Thomsen

1. jan. 2014 - 31. dec. 2017

113. 750 kr.

Signe Kongebro

1. jan. 2014 - 31. dec. 2017

113. 750 kr.

Søren Leth

1. jan. 2014 - 31. dec. 2017

113. 750 kr.

Torben Schønherr

1. jan. 2014 - 31. dec. 2017

113. 750 kr.

Dialogboksen begynder her. Du kan lukke boksen ved at trykke Accepter cookies knappen eller Enter. Knappen er det sidste element i boksen.

Accepter cookies

På kunst.dk bruger vi cookies til at forbedre vores hjemmeside, så den lever op til brugernes behov. Vi bruger blandt andet cookies til at føre statistik over trafikken på siden, så vi kan sikre os, at indholdet er relevant og let at finde for brugeren. Du kan til hver en tid slette cookies fra kunst.dk.

Læs mere om cookies på kunst.dk
Cookie- og privatlivspolitik

(dialogboks slutter)